The sound of business agility / המוסיקה שבמצוינות עסקית

רעות יוקר-הראל – Director of Operation & Executive Transformation Leader

מצוינות עסקית (Business Agility) הינה המסוגלות של מערכת ארגונית להגיב באופן אפקטיבי וכלכלי לשינויים התכופים בדרישות הלקוח, לשווקים המשתנים ולסביבה העסקית הדינמית. מסוגלות זו מקנה לארגון הצלחה עסקית לאורך זמן והובלה על פני המתחרים.

בניית תרבות של מצוינות עסקית יכולה להראות כמשימה מורכבת מאוד
אך זה לא חייב להיות כך…

קברניטי ארגונים ובתוכם מנהלי משאבי אנוש המבינים את חשיבותה של מצוינות עסקית לארגונם, מתמודדים בפני אתגר פיצוח הנוסחה הסודית ל'כיצד מייצרים תרבות של מצוינות עסקית'. לעיתים, העיסוק המתמשך בפיצוחה של הנוסחה עלול לשתק את המערכת, לגרום לקיפאון בהתקדמות ולהתרחקות מהשגת התוצאה הרצויה. על מנת לצמצם השפעה זו נדרש לפשוט את 'תרבות המצוינות' מבגדיה, להבין את מהותה ולפעול ליצירתה.
נעזר בעולם המוסיקה להדגים תהליך זה-
נתחיל בלחשוב לרגע לאיזה מהיצירות הבאות אנו, לקוחות וצרכני המוסיקה, נעדיף וניטה להאזין…

 

 סבירות גבוהה שנבחר להאזין ליצירה המורכבת ממקצבים שונים, יצירה הנעה על פני סולמות שונים והמשלבת כלי נגינה שונים המנגנים בטכניקות וטעמים שונים על פני מוזיקה מונוטונית, חד גונית, החוזרת על אותם צלילים במרווחים קבועים.

לאחר מכן ניקח כדוגמא להקת רוק המעוניינת לשמר את נאמנותנו המוסיקלית לאורך זמן, על אותה הלהקה יהיה להתמיד ולייצר מוסיקה רבגונית המותאמת להעדפותינו; ועל מנת להשיג זאת, על כל אחד מחברי הלהקה להחזיק במאפייני ההתנהלות הבאים:

• הבנת חלקו היחסי בקידום המטרה – מתי ובאיזו עוצמה עלי להשתלב 
• הבעת עניין רב ומוטיבציה גבוהה מאוד להשגת תוצר משותף איכותי – מתחבר למהות של היצירה
• החזקת רמת מחויבות גבוהה להשגת התוצאה – עבודה מתמדת להשגת הסנכרון האופטימלי והתמודדות עם הקשיים
• החזקת 'רעב' ללמידת השפה, ההיבטים הטכניים והרכים שיש בלייצר מוזיקה טובה – הכרת התווים, המקצבים והטעמים השונים
• שמירה על קיום שגרת אימונים יומיים למען פיתוח היכולות האישיות
• הקפדה על התנהלות ע'פ העקרונות שתרגל בכל סיטואציית ביצוע (תרגול עצמי, חזרות ומופעים)

מאפיינים אלו יבטיחו את הצלחתה של להקה, ישמרו את המסוגלות של הלהקה לחתור לכיוון המטרה בהתמדה ולהתמודד עם הכישלונות והאתגרים שיחוו בדרך תוך שמירה על אוירה חיובית והנאה לאורך כל חייה.

ניתן לזהות קשר חזק וישיר בין מאפייני ההתנהלות בלהקה למאפייני העולם העסקי המעוניין להתנהל במצוינות. אך בעוד כולנו מאמינים שהמאפיינים האלו הינם חשובים לארגון ומשוכנעים שכך מתנהל ארגונינו – במציאות בה אנו חיים מרבית המנהלים אינם מתנהלים בהתאם למאפיינים אלו. מנהלים אשר חונכו, קודמו ואף נמדדים בסביבה שבה:
• מנהלים ממוקדים בקידום היחידה שלהם (בSilo ) ולא ממוקדים בחשיבה ופעולה לקידום המטרה הכללית והסנכרון הכולל בארגון
• מעוניינים לחיות בארגון מצוין אך בעלי מוטיבציה נמוכה לפעול אישית, לבצע התאמות נדרשות בתפיסות ובהתנהגויות אצל עצמם ואצל המערך תחתם
• בעלי רמת מחויבות חלקית לתהליך – מוכנים לאפשר ואף להשתתף בפעילויות כל עוד הן לא פוגעות, לא ב'כאן ובעכשיו' ולא בהתחייבויות המידיות שלהם ושל היחידה באחריותם.
• מוכנים ומשתתפים במפגשי למידה אך קצת פחות מוכנים ללמוד וליישם בעצמם
• כשמטמיעים כלי מצוינות כחלק מהעבודה, מיישמים בצורה טכנית וללא הבנת הערך האמיתי שביישומם
• מקיימים רק את שגרות הניהול שמתאימות להם ורק כשמתאים להם/ מסתדר בלו'ז
• זונחים את כל שלמדו (כלים ועקרונות) ברגע שהמציאות בארגון לוחצת או משתנה

מציאות זו, מחייבת את הארגון וקברניטיו (בכלל ההנהלה בכירה ובפרט משאבי אנוש) לפעול פרואקטיבית להוביל ולשנות את המיקוד הארגוני לבניית תשתית המקדמת שיפור מתמיד כדרך חיים.

בניית תשתית הכוללת:
גיוס מנהלים המסוגלים לפעול במצוינות – אפיון מחודש של הדרישות מבעלי התפקידים, זיהוי וגיוס מועמדים פתוחים וסקרנים ללמידה והמבינים שפיתוח יכולות ניתנת להשגה בעבודה שגרתית וקשה.

פיתוח יכולות מנהלים וחיזוק המנהיגות דרך עבודה סטנדרטית למנהלים ושגרות ניהול, חיזוק עשיה המבוססת על עקרון הכבוד לאדם, עידוד וחניכה לשיפור מתמיד והנעה של המנהלים לאתגור ושבירת אמונות ותפיסות הנהוגות בארגון.

חיבור ההטבות וההוקרות הארגוניות לעשיה המקדמת מצוינות (הערכה ותגמול על עבודת צוות, חשיבה ססטמטית לפתרון בעיות, חניכה וכו) ובכך לחזק מנהלים ועובדים שאימצו את התפיסה

הכשרה ופיתוח עובדים וניהול ביצועים באמצעות בניית תשתית של ניהול ומדידה של הביצועים המסונכרנים עם מטרות הארגון, פיתוח היכולת למקד פעילויות במה שמוסיף ערך ובמסוגלות להפסיק פעילויות והרגלים שמעכבים או לא מקדמים אותנו לעבר היעד.

חיבור עובדים לתרבות הארגונית דרך קיום שגרות ותרגול יומיומי של מיומנויות וכלים ושילוב מאפייני מצוינות בכל הרבדים של התרבות הארגונית (שפה, חוקים, עקרונות וכלים) ועוד…

וחשוב מכל!!! בדומה ליצירת מוסיקה טובה והתנהלות בלהקה על המובילים לזכור שהתהליך להשגת המצוינות כולל בתוכו אתגרים רבים ומגוונים, כישלונות קטנים ולעיתים גם התמודדות עם תסכול מהדרך. הדרך לצלוח אותם מחייבת למידה משמעותית וחיבור האינדיבידואל ל'מה נדרש לעשות' ו'למה נדרש לעשות זאת' במקביל להבנת ה'איך נדרש לעשות זאת', התמדה ותרגול יומיומי של מיומנויות ע'י כלל אנשי הארגון (מכל הרמות) ובניית מוטיבציה, ידע ויכולות לפתרון בעיות ושיפור מתמיד אצל האינדיבידואל. כך ניצור להקה המנגנת יחד בשילוב הרמוני, היוצרת מוזיקה חדשה ואיכותית ומשמרת קהל מאזינים נאמן לאורך זמן.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם