Sodastream, מצוינות ולמידה היברידית – מחוויותיו של לומד באקדמיה ההיברידית אג'ילית

שמי אל-חי מסיל, ראש תחום הבטחת איכות במחלקת ניפוח והדפסות בקבוקים בחברת Sodastream. בוגר לימודי תעשייה וניהול והנדסת איכות וכיום לומד מנהל עסקים באקדמיה של JOLT.

אני מחובר מאוד לתחום הבטחת איכות ויש בי תשוקה רבה לתחום זה. אני עוסק בניהול צוותי איכות ב 10 שנים האחרונות  והרצון והמוטיבציה להצטיין בתחום זה משהו שבוער בי מהרגע שנכנסתי לתחום. שאיפתי  ללמוד להתפתח ולהצטיין בתחום האיכות התחזקה אף יותר לי כשב Sodastream בחרו בערך המצוינות כאחד מערכי הליבה של החברה ובכך הפך לערך השישי שעליו מתבססת החברה. חמשת הערכים הנוספים הם: אופטימיות ואנרגטיות, אומץ עסקי, יצירתיות, יוזמה ודחיפות, וOne sodastream

מנהל המפעל בו אני עובד, עודד אותנו מאז ומתמיד לבצע את המעבר מטוב למצוין ואני בתור ראש תחום האיכות ראיתי בעולם המצוינות התפעולית כפלטפורמה המתאימה לבצע את הקפיצה הזאת.

בעולם המצוינות ועולם האיכות יש נושאים חופפים ומשלימים אחד את השני וכיום לא רק ארגונים נדרשים להצליח בסביבה משתנה אלא גם העובד נדרש להגיב מהר לשינויים , לפעול ביעילות ולהביא ערך אם רוצה לבצע התקדמות בתעשייה , כי לא החזק הוא ששורד אלא זה היודע להסתגל ועולם המצוינות הוא השינוי בהסתכלות בארגונים רבים. עולם המצוינות הוא בדיוק המעבר בין טוב למצוין. עולם המצוינות מתחבר היטב לאופי ולרצון שלי לבצע שיפור מתמיד בתוך "מסע למצוינות" – מסע שלא נגמר להתמקצעות, למידה והצלחה. היה חשוב לי  ללמוד מהטובים ביותר בתחום המצוינות וכך נחשפתי לאקדמיה למצוינות של Lean-Agile Israel. תמיד עקבתי אחריהם אבל הריחוק הגאוגרפי (אני נמצא בדרום והאקדמיה נלמדת בעיקרה בצפון) היה מאתגר עבורי.

הקורונה והאפשרות ללמוד מרחוק פתחה לי את האופציה להשתלב וללמוד מהטובים ביותר. קראתי באתר של Lean-Agile Israel על ההסמכות השונות בתחום המצוינות ונחשפתי לעולם הלמידה ההיברידית. זו הפעם הראשונה שאני לומד בצורה כזו חומר לימודי והיה לי החשש שאופן העברת החומר בצורה הזו לא יספק. התקשרתי ונחשפתי קודם כל לאמינות גבוהה מאוד של צוות המכללה, החל מאיתור הצרכים שלי כתלמיד, הסבר מעמיק על התכנים ומה יש בכל קטגורית למידה, חשיפה למערכת הלמידה ובעיקר התחושה שהם שם עבורי כדי להעניק לי ערך אמיתי ומספק ולא "לדחוף לי מוצר" . בנוסף הציעו לפני שאתחיל קורס הסמכה מלאה להתחיל בקורס מבוא כדי לחוות את המערכת הלמידה ולראות האם זה באמת עונה על צורך שלי (איכות ומצוינות).

מערכת הלמידה הפתיעה אותי קודם כל ברמת התוכן – תוכן ברמה גבוהה וחדשנית שהאירה את עיניי באופן ההסתכלות על התחום הניהולי והאיכות, הסבר מעמיק על כל נושא, מצגות להורדה ולהדפסה, דפי תרגול, סרטונים, שאלונים ומבחנים. ומעל הכל – זמינות 24/7 של צוות המכללה לכל שאלה ופניה.

מבחינת התכנים עולם הGemba  (ללכת לראות) ואיך לבצע את זה עם שאלת שאלות בצורה נכונה , תרבות ארגונית , איך מובילים שינוי, איך בונים תוכנית אסטרטגית לביצוע השינוי וכלים להובלת שינוי – עולם הלין חידד שוב את הנושא של קודם כל כבוד לאדם, שיפור מתמיד וההבדל בין מנהל למנהיג.

הרצון של הצוות לברר את הצרכים שלי לאורך תהליך הלמידה ואיך אפשר להשתפר הראה לי שאני לומד מצוינות מאנשים שחיים מצוינות. לאורך הדרך, לאורך כל מסע הלמידה במערכת נהניתי מאוד וקבלתי כלים שאני יכול כבר להתחיל ליישם  בשטח, כך שלא מדובר בעוד קורס של תיאוריה אלא בקורס פרקטי ויישומי. לאחר שסיימתי את הקורס הבנתי שמה שלמדתי הוא הבסיס לכל תחום עיסוק שהוא.

אני בטוח שבמהלך המסע אמשיך ואתמקצע יחד איתם ועוד ניפגש עם האקדמיה. זו מצוינות, זה מסע ואם כבר לעשות את המסע הזה אז לעשות אותו עם אנשים מצוינים.

הצוות שלנו ב Lean-Agile Israel ישמח לעזור גם לכם לדייק את התכנים הרלוונטים למסע שלכם ושל הארגון. מוזמנים ליצור קשר!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם