5 צעדים להתחלת המעבר לתעשייה חכמה

ליאור בן חמו, Lean-Agile Leader

לאחרונה ארגונים החלו להבין שעל מנת שארגונם יהיה רלוונטי בעוד עשור עליהם לבנות ארגון פרודוקטיבי, תחרותי וגמיש. אחד הערוצים אשר יקדמו מטרות אלו הוא שימוש בטכנולוגיה מתקדמת, ומעבר ל Industry 4.0 כחלק מהמהפכה התעשייתית הרביעית. עובדים אשר משתמשים במערכות מסורתיות וישנות יעברו למערכות רובוטיקה מתקדמות ומערכות אוטונומיות אשר להן יכולות מתקדמות של בינה מלאכותית.

המעבר לתעשייה 4.0 הינו שינוי משמעותי לארגון ומכיל רבדים רבים ושונים. השאלה המרכזית אצל ארגונים רבים (מתעשייה מסורתית, אלקטרוניקה, רפואית ועוד) היא:

איך מתחילים את המעבר לתעשייה 4.0?

עקב הצורך הגובר שאנו מזהים, ריכזנו עבורכם 5 צעדים אותם אנו ממליצים לשקול כאשר רוצים לצאת למסע השינוי:

  1. מיפוי התהליך והגדרת כוכב צפון– השלב הראשון והמשמעותי הוא לזהות ולהיות כנים לגבי הפערים הקיימים בתהליכים לפני ביצוע שינוי שיהיה משמעותי בכל שרשרת הערך. מטרת המיפוי הינה הבנה של פוטנציאל השינוי והשיפור הקיים ובניית תכנית עבודה מותאמת לצרכי הארגון אשר יוביל אתכם לעבר כוכב הצפון אותו תגדירו. המיפוי צריך לכלול מספר רבדים כגון: רובד תהליכי, טכנולוגי, קישוריות של מערכות ועוד.
  2. קבלת תמיכת ההנהלה– הצלחת השינוי תלויה רבות בשאלה "האם ההנהלה נמצאת בספינה או לא". שינוי הינו מסע שבו עלינו לרתום את ההנהלה על מנת לייצר המשכיות ושיפור מתמיד לאורך זמן (גם בשביל לעבור את המכשולים שיהיו לנו לאורך הדרך). את המיפוי והשלבים המקדימים עלינו לבצע בשיתוף הנהלה הבכירה של הארגון על מנת לייצר מחויבות לתהליך, בניית קואליציה לשינוי הצפוי, גיבוש קבוצה מובילה סביב מטרה ברורה ומוגדרת והתחלת ביסוס ידע ויכולות ארגוניות.
  3. התחל לעבוד לפי אבני דרך בהדרגה– אחרי שמיפינו את התהליך, הגדרנו את כוכב הצפון וקיבלנו את אישור ההנהלה זה הזמן להתחיל ביישום. שלב זה הינו מאתגר ואפילו דיי מבהיל, השינוי נראה לנו משמעותי, רחוק, לא מציאותי ובעיקר לא אפשרי. הטכנולוגיות המתקדמות הינן גמישות, פשוטות יותר ומאפשרות קבלת החלטות מבוססת נתונים, אך האתגר לא מצוי בטכנולוגיה אלא בחיבור לתהליכים ולאנשים. לכן, יש להגדיר אבני דרך ליישום בהדרגה, התחילו בקטן על מנת לייצר הצלחות מתמשכות לאורך הדרך. ככל שתתקדמו בתהליך ותייצרו הצלחות קטנות תוכלו להטמיע טכנולוגיה מתקדמת ומורכבת יותר.
  4. חבר בין OT לIT – תעשייה 4.0 כרוכה בתהליכים ומכונות המשולבים עם מערכות המידע. דוח Frost & Sullivan משנת 2016 בשם Automotive 4.0 – Robotics in the Future of Autobuilding, מסביר: "עיקר המהפכה התעשייתית הרביעית מצויה בחיבור ובהצלבה בין אנשים, טכנולוגיות מתקדמות ותהליכים". לכן, ישנה חשיבות רבה בחיבור בין הגורם האנושי, המערך התפעולי (OT-operations teams) למערכות המידע (IT- Information Technology ) וזאת על מנת ליצור פלטפורמה של אינטגרציה נכונה. ברגע שהמערך התפעולי יהיה מחובר ומסונכרן ביחד עם מערך הIT, הארגון יהיה מוכוון לעבר הצלחת המעבר לתעשייה 4.0.
  5. מצא את הפרטנר המתאים– מצא את השותף הנכון והמתאים ביותר שילווה אותך דרך תכנון, יישום, רתימת עובדים והנהלה וחיבור לאסטרטגיה שהוגדרה. השינוי הצפוי בארגון הינו משמעותי ומתמשך. תחושת החיבור, הפרטנרים (ליווי תהליך השינוי, ספקי טכנולוגיה) יכולים להוות הגורם שיוביל לשינוי מותאם ונכון או לכישלון צורם.

לסיכום, הצלחת הארגון במעבר ל-Industry 4.0 תלויה בשילוב של טכנולוגיה מתאימה עם תהליך שינוי מותאם, ייעודי ומדויק.

Lean Agile Israel מתמחה בליווי ארגונים בהטמעת מצוינות תפעולית כוללת להגדלת האפקטיביות והיעילות ויצירת תרבות ארגונית של שיפור מתמיד תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת.

רוצים לשמוע עוד על מצוינות ארגונית והמוכנות ל- Industry 4.0 – תעשיה חכמה 4.0? מוזמנים לפנות אלינו.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם