עוברים ל-Industry 4.0

Industry 4.0 – תעשיה חכמה

התרבות המערבית חוותה עד היום שלוש מהפכות תעשייתיות, שכל אחת מהן הביאה לשינוי דרמטי בתהליכי הייצור, התפוקה ואורח החיים.
המהפכה התעשייתית הראשונה התבססה על השימוש באנרגיית הקיטור לייצור מכונות וכלי ייצור.
המהפכה התעשייתית השנייה התבססה על אנרגיית החשמל והביאה להמצאת הייצור ההמוני.
המהפכה השלישית (והאחרונה בינתיים) הייתה מהפיכת האוטומציה שהתבססה על אלקטרוניקה וטכנולוגיות מידע (IT).

היום אנו בעיצומה של המהפכה התעשייתית הרביעית – INDUSTRY 4.0 אשר הולכת ומתפתחת בישראל ובעולם כולו. אחד מתוצרי המהפכה הינו 'המפעל החכם' – שילוב בין רובוטיקה ואוטומציה, שליטה מרבית בתהליכי הייצור, שימוש בכמויות מידע אדירות המביא את היצור התעשייתי לנקודה חדשנית ומתקדמת והמהירות בה הטכנולוגיה המיושמת בתעשייה 4.0 משפיעה על הארגון. היום תהליך היצור במפעל יכול להיות מדויק, חכם ויעיל יותר.

על פי דו'ח המחקר האחרון של חברת Zion Market Research, שוק תעשייה 4.0 העולמית נמצא על מסלול צמיחה מזורז שיסחוף אליו את מרבית החברות התעשייתיות בעולם המתועש. ההכנסות בענף צפויות להגיע ל-66.10 מיליארד דולר בשנת 2017 ולגדול עד 155.30 מיליארד דולר ב-2024.

הטכנולוגיה העיקרית אשר מאפיינת את המהפכה הרביעית היא:

 • האינטרנט של הדברים – (Internet of Things) – התפתחות חיישנים ו'טכנולוגיה לבישה', מאפשרים למכונות, למחשבים ואפילו למידע עצמו לקחת חלק פעיל בתהליכי הייצור וההפקה. לפי הערכות, עד שנת 2020 יהיו כ-30 מיליארד מכשירים מחוברים באופן אלחוטי לאינטרנט, החל ממטוסי סילון ועד למחטי תפירה. מערכות הייצור והמידע יהיו מקושרות בממשקים אחידים בכל רמות שרשרת האספקה. במילים אחרות, מיליארדי אובייקטים יוכלו לתקשר האחד עם האחר.
 • הטמעת רכיבים חכמים במוצרים פשוטים יחסית כדי להגיע להבנה גדולה יותר של פעילות המשתמשים. הכנסת שבבים למוצרים תאפשר ליצרנים לעקוב באופן מידי כיצד הם נמצאים בשימוש על ידי הלקוחות, ולהתאים את העיצוב בהתאם להצלחת המוצר. לדוגמא, ניטור פעילויות שונות כמו מרחק ריצה, קצב לב וכד'.
 • טלפונים חכמים כאלמנט אוניברסלי לשליטה מרחוק. שימוש בטלפון החכם כממשק לשליטה מרחוק במתרחש במפעל או על תחנת העבודה שלך, בזמן אמת כל מנהל יכול לדעת האם יש תקלה ולפעול. אגדה תעשייתית מספרת על מנהל מפעל של חברת GE, אשר בעודו בבית שמע כי סופה הפסיקה את הייצור במפעל ובאמצעות האייפד שלו הצליח להחזיר את המפעל לפעילות.
 • Big Data – Big Data הוא מונח המתייחס למאגר מידע הכולל נתונים מבוזרים שאינם מאורגנים לפי שיטה כלשהי, אשר מגיעים ממקורות רבים, בכמויות גדולות. התפתחות ה Big Data והניתוח רב העוצמה מאפשר למערכות לעבד סדרות נתונים גדולות ולתרגם את המידע במהירות לדרכי פעולה חכמות.
 • דפוס תלת ממד – טכנולוגיות הדפוס החדשות משנות מודלים עסקיים ואת האופן בו אנו מתייחסים למוצרים ולאבות-טיפוס ולייצור שלהם לפי דרישה. מדפסות התלת מימד מאפשרות לממש דגמים ומוצרים מורכבים בכמויות של אחד, בתנאים של בית מלאכה.
 • רובוטים – הרובוטים כבר לא ישמשו כתחליף לעובד אנושי לביצוע מטלות פשוטות, אלא יעבדו בקו הייצור לצד עובדים אנושיים, ויתאמו עימם את הפעילות באמצעות שימוש בחיישנים וממשקי אדם-מכונה חכמים. הרובוטים ישולבו בתחומים רבים ויהיה ניתן לנהל אותם מרחוק באמצעות הרשת. התוצאה תהיה שקווי הייצור יעבדו 24 שעות ביממה.

עם זאת, האלמנט החשוב ביותר במהפכה התעשייתית הרביעית הינו ההבנה כי מתחולל שינוי ויש צורך לנהל אותו. הצלחת השינוי תלויה ביכולת לערב את הצוות בתהליך, להסיר את ההתנגדויות, להסביר לכל עובד למה וכיצד השינוי ישפיע עליו ומה מצופה ממנו ולספק לכולם (עובדים ובעיקר מנהלים) את הכלים המתאימים והיכולת להתנהל ולנהל בעידן 4.0. השינוי לא אמור להחליף את העובדים, הוא אמור לתת להם כלים טובים יותר לבצע את העבודה. מסר זה חייב לעבור לעובדים.

דרך יישום נכון, המשלב טכנולוגיה מתקדמת וניהול השינוי, ניתן להשיג:

 • תהליכים יציבים ואחידים
 • ארגון גמיש, מצויין ומוביל בתחומו
 • עובדים רתומים להצלחת יישום מערכות מתקדמות בארגון
 • שיפור משמעותי בשירות ללקוח ושיפור כלל הפרמטרים התפעוליים
 • חסכון דרמטי בעלויות
 • העלאת שביעות הרצון של הלקוחות
 • העלאת שביעות רצון העובדים
 • הגדלת רווחיות

אנו ב 'Lean Agile Israel' מכשירים מנהלים ומלוים ארגונים במסע הטרנספורמציה המשלב את הטכנולוגיה המתקדמת ועולם המצוינות במטרה לאפשר להם להוביל בעצמם את הארגון ולהשיג שיפור לאורך זמן בתוצאות העסקיות.

רוצים לשמוע כיצד לבצע את הטרנספורמציה הנכונה ביותר שמכילה מצוינות ארגונית ותעשייה ומתקדמת? מוזמנים לפנות אלינו.

 לפרטי תוכנית 4.54 של משרד הכלכלה – מסלול להטמעת טכנולוגיות ייצור מתקדם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

תחומי התמחות נוספים

Business Agility

Business Agility

Agile Implementation

Agile Implementation

Lean Transformation

Lean Transformation

עוברים ל-Industry 4.0

עוברים ל-Industry 4.0

Digital Transformation

Digital Transformation

Agile in IT

Agile in IT

פיתוח מנהלים

פיתוח מנהלים

Agile in service

Agile in service