התייעלות ארגונית

תהליכי התייעלות ושאיפה למצוינות בארגון

ככל שהארגון גדול ומורכב יותר, כך גדולות ומורכבות יותר הוצאותיו התפעוליות, הנדרשות לצורך תפקודו היעיל וצמיחתו. ככל שהעסק או החברה גדולים וותיקים יותר כך נוצרות יותר ויותר עלויות קבועות שמשתרשות בארגון והופכות במרוצת הזמן למובנות מאליהן. התייעלות תפעולית אינה באה כבדרך אגב והיא מצריכה יד על הדופק כל הזמן. מסיבה זו עסקים רבים אינם שמים לב כבר להוצאות קבועות ושוטפות, ומתחיל להיווצר בזבוז מיותר. יתכן שבבדיקה מעמיקה יתגלה כי אכן חלק מההוצאות עדין רלוונטיות ונחוצות לארגון, אך עדיין חשוב מדי פעם לבדוק אלטרנטיביות חדשניות הקיימות בשוק, וכן לבדוק הצעות מחיר נוספות, על מנת למנוע בזבוז מיותר.

התייעלות ארגונית הכרחית על מנת לשמר את הארגון והישגיו ואף כדי להצעיד אותו קדימה. התייעלות ארגונית מתרחשת במספר רבדים בו זמנית בארגון, והיא מתייחסת למוצר או שירות טובים יותר, להכשרת כוח אדם מיומן יותר, לימודים וקורסים לכלל העובדים ובפרט למנהלים בכירים ומקבלי החלטות. בנוסף, שירות מקיף וכולל לטיפול בהוצאות הארגון וייעול בצריכת האנרגיה. בסופו של יום רווחיות העסק נמדדת כהפרש בין ההכנסות של הארגון ולהוצאות שלו, ולכן על מנת להתייעל חשוב לעבוד במקביל ובו זמנית על שני הפרמטרים – כך שמצד אחד להגדיל את ההכנסות ולממש את הפוטנציאל העסקי ומצד שני לשמור על ניהול רזה ולצמצם את ההוצאות עד למינימום האפשרי.

כיצד להטמיע בארגון תהליכי התייעלות?

השוק התחרותי והגלובלי הינו זירה תחרותית וקשה לעיתים קרובות. לכל חברה יש צורך לתת ללקוחות מענה יעיל ומהיר על מנת להישאר רלוונטית ורווחית, גם בתנאים קשים של תחרות וחוסר וודאות. על מנת שארגון יוכל לשגשג ולצמוח, עליו להשקיע אנרגיות ומשאבים בהתמדה ולפתח תהליכי התייעלות מדוייקים בשאיפה למצוינות. תהליכי התייעלות ושאיפה למצוינות הולכים יחד ומשלימים זה את זה. ארגונים רבים בוחרים לשים את הזרקור על דברים שאינם בשליטתם, כמו טענות כלפי הממשלה, או ארגונים שאינם עושים די כדי לתמוך בחברות ובתעשיינים. ארגונים יכולים וצריכים להתייעל במקום בו יש להם שליטה על המתרחש ובמקומות בהם יש משמעות והשפעה על קבלת החלטות נכונות מבחינת הארגון לטובת ההתייעלות. כאן באה לידי ביטוי ההשפעה המידית וארוכת טווח של שיפור בהתייעלות ארגונית.

מנהלים בכירים ועובדים זוטרים כאחד, נהנים יותר לעבוד במקום בו הם מרגישים שהם יכולים להשפיע, אפשרות זו גם מייצרת עבורם זיקה חזקה יותר למקום העבודה ורצון לתרום מעצמם יותר. לכן חשוב לפתח עבור כל עובד ועובדת בארגון את יכולת ההשפעה הזו גם אם היא סובייקטיבית או מינימלית. לכן כדי לשאוף למצוינות ולהגיע לארגון יעיל ומדויק, חשוב ביותר לרתום את כל העובדים לתהליך, ולוודא שכולם מבינים אותו ואף תומכים בהצלחתו.

הטמעה של התייעלות ארגונית לעיתים דורשת שינוי ממשי בארגון. מומלץ לעבור תהליך שכזה עם חברה המתמחה ביצירת שינויים ארגוניים והתייעלות כדי להתמודד בהצלחה עם כל האתגרים הנלווים לכך. חברת לין אג'יל ישראל – Lean-Agile Israel, מלווה עסקים וארגונים רבים ברחבי הארץ, ומסייעת להם להתייעל, להימנע מבזבוזים, ליצור מקום עבודה טוב יותר עבור כלל העובדים, להצליח ולשגשג. נשמח ללוות גם אתכם בדרך להצלחה. לחצו כאן לסקירת כלל השירותים המוצעים, או צרו קשר בטלפון – 04-6475444

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם